Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular

Wing Tsun u kimler öğrenebilir ?
Wing Tsun u herhes öğrenebilir. Wing Tsun (Wing Chun) sisteminde doğal hareketler kullanılır.  Kadın olmak, yaş, elinizin olmaması bile engel değildir. Eğitim sırasında gücünüzü en ekonomik  şekilde kullanmayı, az  teknik ile kısa sürede etkli koruma sağlamyı öğrenebilirsiniz.

Wing Tsun ile kendimi ne kadar süre sonra koruyabilirim ?
Kişiye göre değişebilir. Çünkü kişinin öğrenme becerisi, geçmiş deneyimleri,  motor öğrenme süreci, reflekslerin gelişmesi farklılık gösterdiğinden, düzenli ve doğru antrenman yapılırsa 6 ila 12 ay arasında kişi kendini koruyabilir.

Wing Tsun ile Wing chun arasındaki fark nedir ?
Wing Chun ile Wing Tsun arasında ekol farkı vardır. Dünyada değişim vardır ve devam etmektedir. Savaş sanatları da aynı şekilde değişim içerisindedir. Özünü kaybetmeden Wing Tsun ekolü günümüz yaşam şartlarına(modern gündelik yaşam ve sokağın gerçeği) göre kendini güncel kılmaktadır.  

Wing Tsun derslerinde kondüsyon çalışılmakta mıdır ?
Evet. Ders sonunda 15 – 20 dakika Wing Tsun tekniklerinin ve vuruşlarının güçlenmesini sağlayacak kondüsyon çalışılması yapılır.

Ders süresi hangi günler ve saattir ?
Hafta içi akşamları Pazartesi ve Perşembe günleri 20:00 / 21:30 saatleri arasında yapılmaktadır.  Önemli hatırlatma ders verimliliği çok önemlidir. Bu süreler haricinde kişi kendi kendine ne çok antrenman yaparda ilerlemesi hızlı olacaktır.

Daha önce müsabaka sporu, savaş sanatları branşlarıyla uğraşmadım. Benim için dezavantajmıdır ?
Hayır. Kesinlikle dezavantaj değildir. Tabi ki kişinin bilgisi ne kadar çok olursa o kadar da iyidir.

Kadınlar için Wing Tsun neden uygundur ?
Wing Tsun kadın icadı olan ilk ve tek savaş sanatıdır. Kadınların fiziksel özelliklerinden dolayı (erkeklerden daha güçsüz olmaları) Wing Tsun dövüş prensiplerini rahatça uygulayarak kendilerini savunabilirler. Ayrıca kadınlara özel çalışma programları vardır. Bu programlar oluşabilecek tehditler ve durumlar düşünülerek oluşturulmuştur.

 Wing Tsun derece sistemi nasıl olmaktadır ?
1 den 12 ye öğrenci derece sistemi uygulanmaktadır. Her derece öğrenme süresi 3 -4 ay arasıdır. Bu süre sonunda sınav da yeterli görülenler ileri derece seviyesine geçerler. Burada unutulmaması gereken derecelerin çokluğu değil bilginin önemidir. Sizi ne kadar bilginiz olduğu gerçeği koruyacaktır.

Wing Tsun Kıyafet uygulamanız nasıldır ?
Ders esnasında EWTO kıyafet ve koruma ekipmanları kullanılır. Bunlar Wing Tsun eşofman altı, tişörtü, eldiven ve dizliktir.

Gelişim seminerleri nasıl olmaktadır ?
EWTO gelişim seminerleri takvimin belli aylarında yurt içinden ve yurt dışından gelen üst kademe sifuların seminerlerine katılarak gelişiminizi ilerletebilirsiniz. Ayrıca EWTO pasosu sayesinde Avrupa ülkelerinde bulunan herhangi bir seminere de katılma hakkınız vardır.