Escrima Nedir
Escrima Nedir
Escrima nedir?
 
Newman Escrima, Grand Master Bill Newman'ın escrima eğitimine başladığı 1974 yılına dayanan ve kökleri özel ve münferit olarak Stockton, ABD ve Londra, İngiltere'de bulunan dinamik, mantıklı silahlı savaş sistemidir.
 
Escrima kesinlikle matematiksel ve fiziksel yasalara dayanan ve hareketlerinde son derece ekonomik olan sofistike bir dövüş sanatıdır. Eğitim esnasında gereksiz, karmaşık, şov tarzı hareketlerin dışında gerçekçi eğitim yapılır. Pratik, basit ve etkin eğitim sunulur. 
 
Escrima nasıl öğretilir?
 
Escrima çalışmış bir insan, etkileyici, pratik bir savunma sitiline sahip demektir. Saldırgana karşı öyle bir savunma yapar ki, savunmasının içinde karşı hamleler de gizlidir. “En iyi savunma en iyi saldırıdır”. Escrima uygulayıcısı kendisini savunurken saldırgana karşı seri, güçlü tekniklerle saldırır ki saldırganın hamlesini boşa çıkartır. 
 
Escrima’da 60 cm uzunluğunda sopanın yanında gündelik hayatta kullanılan nesnelerde kullanılarak silaha dönüştürülebilir.
 
"Gündelik nesneler" ile kastedilen nedir?
 
Elinize alabileceğiniz her şey, örneğin:
 
·         Herhangi bir anahtar
·         Kalem
·         Ruj
·         Çakmak
·         Herhangi bir ayakkabı
·         Basit bir çanta
·         Cep telefonu
·         Sopa
·         Gazete, dergi yada benzeri kağıt materyaller (düzgün bir şekilde kıvrılmış, bir kağıt materyali koruyucu etkiye sahip olabilir)
 
Detay Bilgi için:http://www.newman-escrima.com/