Büyük Usta Yip Man
Büyük Usta Yip Man
Yip Man
 
Tüm WingTsun Stillerinin son Grandmaster'ı
 
Wing Tsun Style'da, geç Yip Man, zamanının kung-fu dünyasında büyük bir Büyük Üstadıydı.Olağandışı bir mizaca ve kendinden emin olan Grand Usta Yip, hayatın sıradan iyiliklerine, şöhretine ve servetine çok az dikkat göstermiş, kung-fu insanlarının kaba ve baştan çıkarıcı tavrına sahip değildir. Adamın buluşmasıyla ilgili bir önyargı bulunamadı. Birini rahat bırakma armağanı vardı. Onun samimiyeti, sıcaklığı ve misafirperverliği birçok yönden aşikardı. Gerçek bir beyefendi ve bir akademisyen, huzur ve arınmayı temsil etti. Onun konuşmaları, Fatshan diyalektinin aksanında, onun kaygısız ve samimi karakterini ortaya çıkardı.
 
Bir Genteel Kung-fu Fan
 
Saygın bir ailenin, büyük bir çiftliğin varlıklı sahibinin ve bir sokağın tüm uzunluğu boyunca evlerin sahibi olması, korunaklı ve korunan bir yaşama yol açan genç bir asilzade olmalıydı, asla ellerini sıcak suyla ıslatmasına izin vermemeliydi. yay. Yine de, herkesi şaşırtmak için, savaş sanatı için özel bir beğeni gösterdi. Böylece, on üç yaşındayken, Kwangtung Eyaletindeki Fatshan kasabasının Grand Master Leung Jan'in favori öğrencisi olan “Wah Chan Para Changer” olan Chan Wah Shun'dan kung-fu'da eğitim aldı. 
 
Wah Chan the Para Changer, spor salonu için kalıcı bir yer olmadığı için takipçilerine öğretmek için özel binalar kiralamak zorunda kaldığı için, Büyük Usta Yip'in babası Yip'in klanlarından Ancestral Tapınağı'nı kullanmasına izin verecek kadar nazikti. Ancak, öğrencilerine uygulanan aylık harç miktarının yüksek olması, genellikle ayda üç gümüş teli kadar, sporhanesinde az sayıda ani sonuç doğurmuştur. Mülk sahibinin oğlu olan Yip Man, Wah ile yakından ilişkiliydi. Wah'ın kung-fu teknikleriyle dikkat çeken Yip Man, sonunda dövüş sanatının peşinde koşmaya karar verdi. Bir gün, Wah'un süprizi, Yip Man, üç gümüş gümüşü getirerek, Wah'ın onu bir öğrenci olarak kabul etmesini istedi. Bu, Wah'un Yip Adam'ın parayı nasıl aldığına dair şüphesini uyandırdı. Yip'in babasının meselesini ele alma konusunda Wah, Yip Man'in öğrenim harçlarını ödemek için kendi tasarruf çantasını kırarak parayı aldığını buldu. Yip Man'ın kung-fu'yu öğrenmeye yönelik hevesli ve kararlı kararından esinlenen Wah, sonunda onu öğrencisi olarak kabul etti, ama ona Yip Man'ı genç bir beyefendi olarak gördüğü için çok fazla hevesle öğretmedi, savaş sanatı için çok hassastı. Yine de Yip Man, kendi zekasını ve onun yaşlı kung-fu kardeşlerinin yardımıyla çok şey öğrenmek için çabaladı. Bu, Wah'un kendisine karşı önyargısını kaldırdı, daha sonra Yip Man'ı kung-fu sanatına öğretmede ciddi bir tutum benimsemeye başladı. 
 
Wah'ın otuz altı yıllık öğretisinde, kendi oğlu Chan Yu Min'in de dahil olduğu on altı öğrencinin hepsinde ders vermişti. Onun bu öğrencileri arasında, Yip Man onu takip eden ve ölümüne kadar devam eden en gençti. Yip Man onaltıncı efendisi Para Değiştirici bir hastalıktan öldüğünde on altıydı. Aynı yıl Fatshan'ı terk etti ve eğitimini St. Stepen Kolejinde devam ettirmek için Hong Kong'a gitti.
 
Lanet nimet mi?
 
Yip Man'ın okula devam ettiği yıllarda, asla unutamayacağı bir olay oldu - sonuçta bir gizem içinde bir nimet olarak ortaya çıkan bir başarısızlık deneyimiydi. Kung-fu kariyerinde en yüksek başarıyı elde etmesiyle sonuçlanan bir dövüşte yenilgi oldu. 
 
Aktif bir genci olarak, okuldan bir grup genç ile iyi geçiniyordu, hepsi aynı yaşta olan ve Avrupalı ​​okul arkadaşları ile tartışmaktan hoşlanıyordu. Dövüş sanatında eğitim almış olan Yip Man, Avrupalı ​​muhalifleri savaşlarda küçümsedi, daha küçük olmasına rağmen.Bir süre sonra, o günlerde kendisiyle çok gurur duyduğunu anımsatmalarında itiraf etti.
 
Bir kavga için bir meydan okuma
 
Bir gün Lai, Yip Man'ın bir sınıf arkadaşı Yip Man'a şunları söyledi: “Ticaret şirketimizde, ellili yaşlarında, babamın bir arkadaşı olan bir kung-fu uygulayıcısı var. Onunla birkaç harekatla savaşmaya cesaret edebilir misiniz? ”Yip Man, başarısızlık yaşamamış olan küstah bir genç olan, o zaman hiç kimseden korkmayan ve bu orta yaşlı insanla tanışmaya söz verdiği için. Düzenlenen günde, sınıf arkadaşı tarafından yönetilen Yip Man, Hong Kong'un Jervois Caddesi'ndeki ipek bir şirketteki yaşlı adamla buluşmaya gitti.Yip Man onu selamladıktan sonra yaşlı adama niyetlerini anlattı. Yip Adam'a Bay Leung olarak tanıtılan adam, bir gülümseme ile karşılık verdi: “Sen, Fatshan'ın saygıdeğer Üstadı Chan Wah Shun'un öğrencisi sensin. Sen gençsin. Si-fu'nuzdan neler öğrendiniz? Chum-Kiu'yu öğrendi mi? ”Yip Man daha sonra, insanı dinlemediğini ve sadece birkaç tane alakasız söz söylemiş olduğu için bir kavga etmekten çok hevesliydi. giysi, kendini dövüş için hazırlıyor.
 
Ilk yenilgi
 
O anda yaşlı adam Yip Man'e vücudunun herhangi bir kısmına herhangi bir şekilde saldırmasına izin verildiğini ve kendisinin sadece bu saldırıları tahliye edeceğini ve herhangi bir karşı saldırı yapamayacağını, Yip Man'a da zarar vereceğini söyledi. herhangi bir şekilde. Bu sadece Yip Man'ın öfkesine yakıt ekledi. Yine de, Yip Man, özen ve sakinlikle savaşmayı başardı. Adamı, kolay ve rahat bir şekilde taburcu eden ve son olarak sadece bir kez değil, defalarca üstünü örten şiddetli saldırılar başlattı. Yip Man, yere her seferinde dümdüz uzandığında tekrar yükseldi ve sonunda yeni bir saldırı yaptı, sonunda gitmek zorunda kaldı. 
 
Daha sonra, bu yaşlı adamın Yip Adam'ı öğreten Chan Wah Shun Para Cahnger'in baba-öğretmeni (si-fu), Fatshan Büyük Üstat Leung Jan'in ikinci oğlu olan Bay Leung Bik olduğu keşfedildi. Bu, yaşlı adamın aslında Yip'in kendisinden daha yüksek nesillerden biri olan Yip'in kendi baba öğretmeni (si-fu) olan genç kung-fu kardeşidir (si-dei). Kung-fu traditionlarına göre onu aramak için. Yip Man, Leung Bik tarafından sorgulanırken bunu farketmesi için çok kibirli olmasının dışında, bunu fark etmeliydi. Gerçeği bildikten sonra, Yip Man'ın zihninden ani bir düşünce parladı - sanatta kendi zayıflıklarını fark etmeye başladığı için, savaş sanatı alanındaki çalışmalarını ilerletmek için bu M. Leung'u da takip edebilirdi. Bu asla izin vermeyeceği bir şanstı. Öte yandan, Leung Bik sadece tecrübesi ve yeterli eğitimi olmayan bu gencin potansiyelini fark etmeye başladı. Böylece Leung Bik, Yip Man'ı öğrencisi olarak kabul edeceğine söz verdi. 
 
Bundan sonra Yip Man, yıllarca Leung Bik'i izledi ve Wing Tsun Kuen'in tüm sırlarını öğrendi. Yip Man, yirmi dört yaşındayken sanatında yetkinliğe sahip olan kendi doğal kasabası Fatshan'a geri döndü.
 
Fats içinde geri
 
Yip Man, zengin bir hayat geçirmek için Fatshan'a döndü ve ailesinin varlıklı olduğu kadar hayatın tüm yüklerinden kurtuldu. O günlerde Yip Man, kung-fu'nun ikinci kung-fu kardeşi (si-hing) Ng Chung So ve Ng'nin öğrencisi Yuen Kay Shan ile çok zaman harcadı ve becerilerinde sürekli bir ilerleme kaydetti. Yuen Kay Shan, ailesinin beşinci oğlu olduğu için “Yuen the Five” lakabını aldı. Yani Fatshan'ın tüm klanları takma ismiyle onu çağırdı ve gerçek adı yavaş yavaş unutuldu. Beşinci Yuen Yip Man'dan biraz daha büyük olmasına rağmen, Yip Man eski bir kuşak olduğundan, yani Yip Man kung-fu'yu daha uzun öğreniyor olduğundan, çince kung-fu terminolojisinde yeğeni (si-juk) idi. Fakat çok yakından ilişkili oldukları için, nesil boşluğunu unuttular ve iyi arkadaş oldular. 
 
Fatshan'a geri döndüğü günlerde, Yip Man ona çok ilginç bir şey fark etmeye başladı, ancak başka bir şekilde rahatsız edici bir şekilde. Kendi yeteneklerinde yaşlı kung-fu brokerlarına göre kendini daha gelişmiş bulmuştu. Bu, yaşlı kung-fu kardeşlerinden gelen şikayetleri, usta Chan Wah Shun tarafından öğretilmemiş bir şey öğrendiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle, özellikle kendisi tarafından mağlup edilenler tarafından, Wing Tsun Sisteminin bir savunucusu olmakla suçlanıyordu. Bu Yip Man ve onun yaşlı kung-fu kardeşleri arasında birçok argüman sonuçlandı. Neyse ki Ng Chung Bu durumu diğer insanlara başarıyla açıkladı. Üstadı Chan Wah Shun'un sanatta çok yetenekli olmasına rağmen, bir alim olmamış olduğunu, dolayısıyla öğrencilerini görüşlerini ifade etme sanatında deneyimlenmediğini ortaya koydu. Bu, elbette, Wing Tsun Kung-fu kuramının çoğunun doğru bir şekilde açıklanamayacağı anlamına geliyordu. Büyükbaba-öğretmenin oğlu olan Leung Bik, çok yetenekli bir kung-fu uygulayıcısı olmanın yanı sıra öğrenilmiş bir bilgiydi. Bu nedenle Yip Man'a Wing Tsun Kung-fu teorisinin açık bir açıklamasını verebilirdi. Yip Man ve onun yaşlı kung-fu kardeşleri arasındaki fark burada yatıyordu.Sonuç olarak, Yip Man, Fatshan'a döndükten sonra yetenekleri ile tanınıyordu.
 
Bir tabanca odacasını çaldı parmaklar
 
Yip Man, şöhret ve servete pek az ilgi göstermedi, asla başkalarından önce kendini göstermedi ve gençliğinde kahramanca eylemlerinden az ya da hiç bahsetmedi. Yine de, bahsetmeye değer bir ya da iki olay vardı. Bunlar bazı görgü tanığı tarafından yeniden anlatıldı, ama kaçınılmaz abartı ile. Fatiha halkının, yılda bir kez yüzen bir geçit törenine sahip olması, tüm zengin tüccarların, sanayicilerin ve o şehrin seçkin halkının katılımıydı.Kendilerini tanıtım için göstermek için yüzlerce ekip kurdular. Festivale genellikle sadece yerel halk değil, aynı zamanda birçok komşu kasabadan da seyirciler katıldı. Festivalin gününde, izleyiciler sokakların içinden geçip, yüzerlerin geçeceği yerlere geçtiler.Göstericinin iyi bir manzaraya sahip olabileceği bir yer bulması çok zor oldu.
 
Bu olaylardan biri de Fatshan'da Yip Adam ve birkaç genç kadın akrabasının gösterinin seyircileri arasında yer almasıydı. Onlardan uzak durmayan bir askerdi. Yip Man, bu askerin özel bir sevgisine sahipti, o günlerde, hizmetlere katılanların ya vagabond ya da kanunsuzlar olduğunu ve “iyi gençlerin” dediği gibi “asla asker olmayacak” derken aklına gelen bir şey yoktu. Yip Man'ın kadın arkadaşı lüks giyimli, güzelliği ve zarif tavrı bu özel askerin dikkatini çekti. Asker, Yip Man'ı onları aradığı gibi rahatsız etti ve kadınlara hakaret ederek onlara hakaret etti. Yip Man onu kötü davranışlara sahip olmakla suçladı, bu da iki adam arasında kavgaya neden oldu. Askerin süprizi için Yip Man beklediği hassas bilim adamı değildi. Bu, tabancasını çizen ve Yip Man'a işaret eden askerden çekildi. Bu kritik anda Yip Man zaman kaybetmedi. Çabuk tabancayı çabucak topladı ve güçlü parmaklarıyla odadan kaçtı ve asker korkmuş ve şaşkınlıkla ayakta kaldı. Asker şoktan kurtulmak için zaman geçirmeden önce, Yip Man ve yoldaşları çoktan gitmişti. Bu olay daha sonra birçok görgü tanığı tarafından yeniden şekillendirildi, ama Yip Adam'ın tabancanın namlusunu ikiye böldüğünü söylemek bile çok abartılıydı. Aslında Yip Man sadece parmaklarının gücü ve hareketlerinin hızı için övgüyle karşılandı.
 
Bir dakika içinde Boxer Kam'ı çaldı
 
Başka bir olayda Yip Man, Kuzey Çin'deki Kianghsi Eyaletinden Kam Shan Mao adında bir boksörle bir düelloda yetkinliğinden bahsetti. Kam, Fatshan'a geldi ve Ching Wu Athletic Association of Fatshan'daki eğitmenlik görevini istedi. Kendi yeteneklerinden övünç duydu ve dövüş sanatçıları Fatshan'ın standartlarını bozdu. Ching Wu Atletizm Birliği'nin yöneticileri onu kabul etmekte isteksizdi. Yine de, ünlü Yip Adam ile dövüşeceği Fatshan Tiyatrosunda yapılacak bir turnuvaya katılmaya davet edildi. Yip Man ilk başta bu yabancıyla böyle bir halk mücadelesine katılmayı reddetti, ancak Fatshan'ın ünlü bir bitkisel uzmanı olan Lee Kwong Hoi'nin en içten isteği üzerine, sonunda savaşmayı kabul etti. 
 
Turnuva günü seyirciler, mücadelenin yapıldığı tiyatroya akın etti. Herkesin hayal kırıklığına uğraması için Kam, dövüşün başlamasından sadece bir dakika sonra Yip Man tarafından devirdi. Kam yargıç Tam Sheung Chi tarafından kaybeden olarak ilan edildi.Hayal kırıklığına uğramış seyirciler öfkeli ve huzursuz oldular ve olay yerinde rahatsızlıklar kaçınılmazdı, öyle görünüyordu. Daha sonra sakinleştiler, ancak olay yerinde birkaç puguist tarafından birtakım boks şovları sunan dövüş organizatörü tarafından.
 
Bir Opera Grubu'nun Komedyenini deviren bir Punch
 
İkinci kez Yip Man, Fatshan'ın kung-fu çemberinin şöhreti ile savaştı, onunla ve Kırmızı Önlüğün komedisi ile bir tur gösterisine yönelik bir opera taşıyan bir jung idi. Önemsiz, o sırada Fatshan'ı ziyaret ediyordu. Opera çalınmadığında ya da bir gösteri bittiğinde, grubun komedisi sigara içtiğini sık sık kullandı - Fatshan halkının yasal olarak afyon içebileceği bir yer. Sigara içmeyenler de toplantı yeri olarak kullanmışlardır. Oyuncunun komedisi sigara içmeye gittiğinde, kendi kung-fu becerilerini övüyordu. Sigara içenlerin önünde “Phoenix-eye yumruğu” nu gösterdikten sonra, duvarda bir delik açarak bir delik açmış. Yip Man'ın bu adamla karşılaştığı sigara içimindeydi. Adam, kendi becerilerinden gurur duymasıyla, meydan okumayı reddeden Yip Man ile kavga etmekte ısrar etti.Middlesome izleyicilerinin ısrarlı ısrarı olmasaydı, kavga asla gerçekleşmezdi.Sürprizlerine göre, Yip Man rakibini yere sadece tek bir yumrukla koydu ve ona bir burun kanaması verdi. 
 
Seyirciler Yip Man'ı neşelendirdi ve savaşı nasıl bu kadar kolay kazanabileceğini sordu.Yip Man, adamın Phoenix-eye yumruğunun çok güçlü olmasına rağmen, aslında adamın savaşta kullanılan teknikler hakkında çok az bilgiye sahip olduğunu söyledi. Adam bu yüzden savaşı kaybetti. Bu, Fatin halkının, Kırmızı Önlüğün komedyenini son kez gördüğü zamandı.
 
Charlie Wan'a bir iyilik
 
Yip Man'ın bir iştiraki olan Fatshan'da, Charlie Wan'ın takma adıyla, büyük miktarda paraya ihtiyaç duyan bir kişi vardı. Charlie Wan, Wing Tsun Kung-fu'nunkilerden oldukça farklı olan, dövüşün pratik yetenekleri için kaydedilen Choy Lee Fut stilinin pugilistiydi.Arkadaş olmalarına rağmen, savaş sanatı tekniklerini hiç tartışmamışlar ve savaş sanatı üzerinde tartışmamışlardı. Bu nedenle, Fatshan kasabasının rahatsız edici vatandaşları bilmiyordu, ama ikisinden hangisi daha iyi bir savaşçı olduğunu öğrenmek için hevesliydi. Bunlardan biri en sonunda onları test etmenin bir yolunu düşünmüştü - bu, ikisi arasında para toplama amaçlı bir yarışma düzenlemek. Bu, ilk etapta, kung-fu taraftarlarının büyük kitlelerini çekecek ve tatmin edecek ve ikincisi, Charlie Wan'ın parasal ihtiyaçlarını karşılamaya hizmet edecektir. 
 
İlk başta Charlie Wan, bu öneriyi reddetti ve bunun, kendisi ile Yip Man arasındaki dostluğu bozacağını düşünüyordu. Ancak, kendi muhtaç durumunun hafifletilmesi uğruna, nihayetinde, yarışmayı düzenlemek için uygun bir yolun olması gerektiği şartıyla, nihayet yarışmayı kabul etti. Bu sorun, savaşı düzenlemeye ve yargıç olmaya karar veren Lee Kwong Hoi tarafından çözüldü. Muhalefet için Yip Man buna hiçbir itirazda bulunmadı, bunun sadece arkadaşının problemini çözmekle kalmayacağını, aynı zamanda Fatshan'da yumruk dövüş sanatını da teşvik edeceğini düşünüyordu. Artan tanıtım için Yip Man, dövüş sırasında kör kat kat olacağını bile ileri sürdü. Bu gerçekten turnuva hakkında çok fazla konuşma yaptı ve Fatshan halkı, ilk anda Kam Shan Mao'yu deviren adamın, gözü kapalıyken savaşacağını bilmek konusunda çok kaygılı oldu. Bazıları Yip Man'in kazanma şansının çok küçük olmasından korkuyordu. 
 
Dövüş gününde seyirciler bölgeye döküldü. Yargıç Lee Kwong Hoi sırasına göre, iki pugilist kendi görevlerine başladı. Charlie Wan, en baştaki saldırıyı üstlenirken, rakibinin nişanlannın niyetlerini saptamak için iyi eğitilmiş olan gözbebekleri Yip Man, rakibi ile temas halinde kalmıştır. Charlie Wan'ın saldırıları şiddetli ve güçlü olmasına rağmen, Yip Man onları tek tek eritmeyi başardı ve çoğu zaman rakibini kovalamayı ve korsan saldırılarını ortaya çıkarmayı başardı. Bu sayede, tüm izleyicilerin büyük memnuniyetine, yumruk ve tekme alış verişinde bulundular. Sonunda zeki Lee Kowng Hoi, sonunda birisinin kaçınılmaz olarak yaralanacağından korkarak, savaşa son verdiğini ilan etti.Böylelikle kavga, seyircilerden gelen alkış dolu dolu dolu bir hayranlık yaratan bir beraberlikle sona erdi.
 
Dört kişi tarafından taşınamayan Kabul Duruşu
 
Yip Man, Fatshan'da yaşıyorken, bir zamanlar Dedektif Kadrosunun Kaptanıydı.Yeteneklerini işinde uygun ve yararlı buldu ve daha da fazlası, hayatını kurtardı.Bugünlerde söylenmeye devam eden Yip Man ile ilgili bir olay oldu. Bir zamanlar, bugünlerde söylenmeye devam eden Yip Man. Bir zamanlar Yip Man kung-fu hakkında astlarının biriyle sohbet ediyordu. Onun hevesiyle kendini “İki” Adduction Stance karakterine yerleştirdi ve bacaklarını iki ayağa çekmek için dört güçlü erkeği davet etti.Sürprizlerine göre, ne kadar sert çekildikleri önemli değil, Yip Man'ın bacaklarının en ufak bir hareketine sebep olamadılar.
 
Dört Köknar Sandığı Kırdı Bir Kick
 
Yip Man'ın kadrosunun uzun süredir emekli olduğu dedektiflerinden biri tarafından, bir zamanlar Yip Man'ın inanılmaz gücüne tanıklık ettiği, yeniden hesaplandı. Bu emekli dedektif Yip Man'ın bir klan adamıydı. Birkaç yıl sonra, Hong Kong'da, yerel bir avukat olan yeğeni Yip Man'ın bir öğrencisi oldu. 
 
Hikaye, bir gün Yip Man'ın, bir çete hırsızı avlamak için kendi takımına liderlik etmesiyle sonuçlanır. Soyguncuların saklanmak zorunda olduğu büyük bir çiftlik bahçesine vardılar. Çiftlik evinin ana kapısının önünde, bir adamın kolu kadar kalın olan köknar gövdelerinden yapılmış bir kapı vardı. Sürgülü kapı olarak bilinen bu kapı, soyguncuların girmesini engellemekti. Yani olağanüstü güçlü ve kompakttı. Kapının o sırada kilit ve zincir altında olduğunu gören Yip Man, soyguncuların Yip Man ve onun dedektif ekibini durdurmak için kullandığını fark etti. Yanlarında herhangi bir alet taşımıyorlardı, bu yüzden Yip Man, daha fazla bir şey yapmadan kapıya geniş bir vuruş yaptı, bu da o kadar güçlü ki kapıyı oluşturan köknar gövdelerinin dördü kırıldı. Daha sonra çiftlik evine girip soyguncuları tutukladılar.
 
Yip Man'ın Hayatını Kurtaran Bir Duruş
 
Bir keresinde, dedektif ekibinin Kaptanı olarak Yip Man, iç merdivenle bir evin düz çatısına yeni çıkmış bir hırsızı kovalamaktaydı. Yip Man çatıya çıktığında hırsız zaten parapetin üzerinden o evin çatısına atlamıştı. Hırsızı kaçmasına izin vermekten ziyade hayatını tehlikeye atan Yip Man, iki çatı arasındaki boşluğun üzerinden atlayarak kıyafeti takip etti. Hırsız, Yip Adam'ın peşinden gittiğini gördükten sonra, aniden çatının hemen önüne inmiş olan Yip Man'e doğru çatı merdiveninin kapısını çarptı. Bu, onu izleyen herkesi korkuttu, çünkü kapı onu çatının kenarına düşmeye zorlayabilir. Ama yanılıyorlardı, çünkü Yip Man'ın üst gövdesi sadece hafifçe geriye doğru sallandı ve dengesini koruyabildi. Bundan sonra, Fatshan halkı, Yip Man'ın Wing Tsun Kung-fu'daki yetkinliğine daha fazla ikna olmuştu.
 
Öğretme Niyeti Yok
 
Geçtiğimiz birkaç on yıl boyunca, Yip Man, dövüş sanatında, Fatshan halkı tarafından çokça derecelendirilmişti, ama hiçbir zaman yeteneklerini öğretme konusunda en ufak bir düşünceye sahip olmadı, her zaman Wing Tsun'un emrini tutarak, “yaymak kurucunun isteklerinin aksine '. Kendi becerilerini hiç kimseye, hatta kendi oğluna bile geçirmeğe girişmedi. Wing Tsun'un ölümcül bir dövüş sanatı olduğunu düşünürdü. Wing Tsun Kung-fu'nun derinliği hakkında ne kadar çok şey biliyor olsa da, eninde sonunda sanatının bir eğitmeni olacağını hayal etmedi. 
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında, Çin'in büyük kısmı Japonların askeri kontrolü altındayken, Yip Man'ın tarım arazileri harap olmuş ve hayatı zor buluyordu. Yakında Japonlar Fatshan kasabasına geldi ve Yip Man'ın ünü yakında Yip Man'i eğitmen olarak davet edeceğini söyleyen Japon askerlerinin kulaklarına ulaştı. İşgalcilere yönelik ulusal bir duygu ve nefret, Yip Man'ı Japonların davetini geri çevirmeye zorladı. 
 
Savaştan sonra Yip Man, ailesiyle birlikte Hong Kong'a taşındı. Kendinden gurur duyduğu ve sıra dışı mizacının, zengin bir aileden doğduğu gerçeğiyle birleştiğinde, uygun bir iş bulması onu çok zorlaştırdı. Bu nedenle yoksulluk içinde yaşamaktan memnun olmalıydı.
 
 
Wing Tsun'un İlk Gelişimi
 
1949 yılında, Hong Kong Restaurant Çalışanlar Derneği'nin katipliğini yapan Yip Man'ın çok yakın arkadaşı Lee Man'ın yardımıyla Yip Man Derneği'nin kung-fu eğitmeni olarak görevlendirildi. Büyük bir iknadan sonra Yip Man bu görevi kabul etti. 
 
İlk olarak, Dernek üyeleri Yip Man'a çok fazla önem vermediler ve ne öğrettikleri konusunda çok fazla şeyleri yoktu, diğer kung-fu stillerinin “uzun köprüler ve geniş konumları” ndan farklı olarak Wing Tsun Kung-fu olarak İlk görüşte çok çekici değildi.Ayrıca Yip Man, kendi üstadı gibi, kamusal gösterilerde yer almanın ötesinde yeteneklerinden de övünmek istemedi. Bu yüzden Wing Tsun Kung-fu bu zamanda iyi bilinmemektedir. 
 
Hong Kong Restaurant Çalışanlar Derneği'nin öğretim görevlisi olarak iki yıl çalıştıktan sonra, sadece birkaç öğrencisi vardı, Kowloon'daki Yaumatei bölgesinde kendi spor salonunu kurdu ve onu takip eden öğrencileri kabul etmeye başladı. iki yıl, gymnasium çalıştırmak için yardım teklif geldi. Daha sonra Wing Tsun Kung-fu, kung-fu hayranlarının dikkatini çekmeye başladı. 
 
Daha sonra, daha fazla öğrenci kendisine geldiğinde, spor salonunu daha büyük bir alana taşımak zorunda kaldı. Hızla koşan Yip Man'ın şöhreti ve Wing Tsun Kung-fu'nun pratik değeri, spor salonuna gittikçe daha fazla katılmış olan polis gücü mensupları tarafından özellikle takdir edildi.
 
Öğretimden Emekli
 
Wing Tsun Kuen’in terfi etmeden önce terfi etmesine yönelik son çabası olarak, 1967’de Hong Kong Ving Tsun Atletizm Derneği’nin öğrencilerine yardımcı oldu. İki yıl sonra, 1969'da dernek, Singapur'da düzenlenen Birinci Güney Doğu Asya Kung-fu Turnuvasına katılmak için bir ekip gönderdi. Takımın sonuçları tatmin edici değildi, bu yüzden daha fazla sınıf açtı ve onlar için harç ücretlerini düşürdü. Böylelikle, ayrıcalıklı sınıflara ortak sınıflar için sınıflar açarak, Wing Tsun Kung-fu'yu kamu yararına yaklaştı. 
 
Mayıs 1970'de, derneğindeki sınıflar sağlam bir şekilde kurulduğunda, öğretmenlikten vazgeçmeye ve sessiz bir yaşama kavuşmaya karar verdi; spor salonunun tüm öğretim meselelerini en sevdiği öğrencisi Leung Ting'e ilk kez geçirdi.
 
O zamandan sonra, genellikle bir çay evinde, sabah, öğleden sonra ve hatta akşamları çay içtiği, ya da öğrencileriyle birlikte bir gülüşü ve birkaç şaka paylaştığı tespit edildi. usta.“Neden hava atıyorsun? Eğer insanlar sana saygı duyuyorlarsa önemli bir pozisyondasın. ”Bu onun felsefesiydi. 
 
1970 ve 1971 yılları arasında Yip Man'ın öğrencilerinden biri olan Bruce Lee, kung-fu filmlerinde ünlü bir süper yıldız haline geldi. Her ne kadar bu dövüş sanatları aktörü, onun Jeet-Kune-Do'sı için not edilmiş olsa da, bir çok insan için Yip Man'ın bir müfredatı olduğu belli bir süre için biliniyordu. Diğer yandan Yip Man, öğrencisi olarak bu süper yıldıza sahip olmanın gururunu hissetmiyordu. İnsanlar Bruce Lee'yi öğrettikleri için onu övmüşse, sadece bir gülümseme ile cevap verdi. Wing Tsun Kung-fu'nun teorileri hakkında haksız yorumlar yapan veya yanlış düşünen kişileri nadiren reddetti. Gerçek şu ki, Yip Man; Wing Tsun'un Bruce Lee'yi öğretip öğretmediği konusunda hiçbir fark yaratmaz.
 
Zamanın Büyük Ustası
 
1972'de kader bu kaygısız yaşlı adama yakalanmıştı. Tıbbi bir muayene, boğazındaki kanserinden muzdarip olduğunu ve bunun fiziksel şekli ve gücünden sıyrıldığını ortaya çıkardı. Ancak hastalıktan bir gün içinde kurtulacağı her zaman umuduyla güçlü iradesiyle hastalıklarla savaşıyordu. Çayevine gitmeye devam etti ya da akşamları, öğrencileriyle akşam yemeğinde. Öğrencilerinin önünde bir inilti asla söylemedi ve öğrencileri, ustalarının, kendisini her zaman kararlı bir insan olarak gördüklerini akılda tutarak, kendilerinin, güzel sözlerle onu rahatlatmayı sevmediklerini biliyordu. Bir keresinde öğrencilerini kabul etti, daha uzun yaşayamayacağını ilan etti. Yine de Yip Man, kaderi yendi, çünkü haftadan sonra iyileşti ve tekrar eve döndü. 
 
Ama tüm saygılı öğrencilerine, efendileri mahkum oldu. 1972 yılının Aralık ayında, Büyük Büyük Usta Yip Man, sonunda büyük bir kung-fu stili ve unutulmaz, Wing Tsun, olayların büyüleyici bir koleksiyonunu geride bırakarak, vefat etti.
 
Büyük Usta Yip Man ve Bruce Lee
 
Bruce Lee, Yip Man öğrencileri arasında en iyi bilinenlerden biriydi. Bruce Lee, St. Francis Koleji'nde öğrenciyken Hong Kong'da Büyük Usta Yip Man ile tanıştı. Bruce Lee'nin babası, Lee Hoi Chuen, Yip Man'ın iyi bir arkadaşıydı. Her ikisi de Fatshan'dan mülteciydi.Bruce Lee'nin babası ve Yip Man'ı çok iyi bir şekilde bir araya getirdikleri ve Bruce Lee'nin dövüş sanatları çalışmalarına büyük bir istek ve bağlılık gösterdiği için, Büyük Usta Yip Man Bruce Lee'yi öğretirken özel bir çaba harcadı. Ancak, üç yıldan kısa bir süre sonra, Bruce Lee, Amerika'daki akademik çalışmalarına başlamak için Hong Kong'u terk etmesi gerektiğinden, Wing Chun derslerine devam edemedi. Grandmaster Yip Man'dan Bruce Lee veda, öğrenci ve usta arasında son bir ayrılık izlenimi vermekten çok uzaktı, ancak zaten anlaşmazlık belirtileri vardı. 
 
Yip Man, ayrılmadan önce, Bruce Lee'ye Kung Fu'nın en yüksek Çin sanatlarından biri olduğunu ve Çinlilerin kendilerini savunmak ve sağlığını korumak için bu teknikleri kendi başlarına tutmaları gerektiğini hatırlattı. Bu nedenle, Çince Kung Fu tekniklerinin rezervasyon yapmadan yabancılara gösterilmemesi gerekir. Bruce Lee buna göre hareket edeceğine söz verdi, ancak Amerika'ya varır girmez bir dövüş sanatları okulu açtı, yabancı öğrencileri kabul etti ve onlara WingTsun tekniklerini öğretti. Bu çok şaşkın ve hayal kırıklığına uğramış Grandmaster Yip Man.
 
Bruce Lee'nin hırsı
 
1965 yazında Bruce Lee eşi ve oğluyla Hong Kong'a döndü. Üstadı'na bir ziyarette bulundu ve Yip Man'dan Bruce Lee'nin henüz öğrenmediği Wing Tsun (Wing Chun) tahta kukla tekniklerinin son bölümünü öğretmesini istedi. Ayrıca Yip Man'dan Siu-Nim-Tau formunu gösteren 8 mm'lik bir Yip Man filmi çekmesini istedi. Bu filmi Amerika'daki kendi dersleri için gerekliydi. Karşılığında Grandmaster'ı yeni bir daire satın almayı teklif etti. Ancak Bruce Lee ciddi bir hata yaptı. Para hakkında çok fazla konuşarak Üstat'ın hislerini yaraladı! Buna göre Grandmaster Yip Man, talebini reddetti: “Bunu yapmayı kabul edemem. Sen benim tek öğrencim değilsin ve bu türden hiçbir şey için bir öğrenciye söz vermedim. Teklifinizi kabul edersem, diğerlerine ne diyeyim? ” 
 
Yip Man tarafından yapılan bu yeniden yapımdan sonra, Bruce Lee yardım için en büyük oğluna döndü, o da şu şekilde cevap verdiğini söyledi. “Yirmi yıl önce Hong Kong'a geldiğimizden beri yoksulluk içinde yaşadığımız ve istediğimiz doğrudur. İçinde yaşayacağımız bir ev bile yok. Doğal olarak bize bir daire satın alma teklifiniz zorluklarımızı azaltacaktır. Fakat hayattaki daha önemli şeyler, konfor ve maddi mal varlığından daha fazladır, babamın güçlü bir iradesi vardır ve kararları sarsılmazdır.İkimiz de bunu çok iyi biliyoruz. Teklifini reddetseydi, fikrini değiştiremem. ”
 
WingTsun ve Jeet Kune Do
 
Bruce Lee Amerika'ya döndüğünde kızgındı. WingTsun'da, WingTsun'da asla 1 numara olmayacağını açıkça gördüğünden, öğretmeyi bıraktı. Kariyerine devam etmek için kendisinin yaratıcısı olduğu yeni bir tarz bulmaya mecburdu. Buna göre şimdi öğrencilerine Jeet Kune Do'yu öğrettiği teknikleri aradı. Gerçekte onun Jeet Kune Do teknikleri, Tae-Kwon-Do ve Karate, küçük bir batı boksu, Judo, Kuzey Dua Mantis Kung Fu vb. Ile birleştirilmiş Wing Tsun (Wing Chun) teknikleriydi. Dergi, kitap ve dergilerde anlattığı teoriler temel olarak teorilerdi. WingTsun, Taoizm gibi Çin felsefeleri ile birlikte. Batı boksu ve Judo'dan da fikirler vardı. 
 
Bruce Lee, Jeet Kune Do'yla ünlü hale geldiğinde Yip Man artık onun hakkında konuşmuyordu ve Bruce Lee'nin varlığında bahsettiği kişilerden de memnun değildi.Aslında Yip Man ve Bruce Lee arasındaki çatışma tamamen farklı yetiştirilmelerinden kaynaklanıyordu. Hayattaki tutumları çok farklıydı. Yip Man geleneksel Çin tarzında yetiştirilmişti ve Konfüçyüsçünün bir takipçisi idi. Çin kültürünün büyük bir sevgilisiydi. O da sıkıydı, güçlü bir iradeye sahipti ve kaderin sahip olduğu kaderi almayı başardı. Her ne kadar bir polis memuru ve Kung Fu öğretmeni olarak her zaman fakir olsa da, onun içeriğiydi ve yaşam tarzını kabul etti. 
 
Ancak Bruce Lee, felsefe eğitimi almak için ABD'ye gitmeden önce Hong Kong'daki bir İngilizce okulunda eğitim görmüştü. Pratik, maddi şeyler onun için çok önemliydi. Tüm hayatı boyunca şöhret ve servet için savaştı. Her ikisini de başardı, ancak öldüğünde onunla birlikte alamadı.
 
"Yeni Martial Hero" dergisinde Grandmaster Yip Man ile röportaj