WingTsun Ustaları
WingTsun Ustaları

Ng Mui

 

Ng Mui yeni bir mücadele sistemi yaratıyor

 

Budist Rahibe Ng Mui, Siu Lam (Shaolin) Manastırı'ndaki tek kadındı ve Beş Büyükler arasında en büyüğüydü. Mançu Hükümeti'ne karşı kung-fu kardeşler ve onların ateşli müritlerine göre daha toleranslıydı (tabi ki adaleti sağlamak için gerektiğinde fiziksel güç de uygulanıyordu).Ng Mui, Siu Lam (Shaolin)  Manastırı'nın yıkılmasından sonra, dünyevi meselelere tekrar girmemek için, ülkeyi gezmeye gitti. Başlangıçta, Szechwan ve Yunnan eyaletleri arasındaki sınırda seyrek nüfuslu bir dağ olan Tai Leung Dağı'nda (aynı zamanda Chai Ha Dağı olarak da adlandırılır) Beyaz Turna Tapınağına yerleşti. Nadir bir şekilde rahatsızlık veren Zen Budizm'i, Kuzey ve Güney hanedanları sırasında Bodhidharma tarafından beslenen bir Budizm mezhebinin yanı sıra dövüş sanatlarını ile de ilgilenmeye devam etti. Ng Mui, daha sonra birbirinden ayrılan kung-fu kardeşleri gibi, Siu Lam'da edindikleri acı deneyimi ve Mançu Hükümeti'ne katılan yetenekli dövüşçüleri unutmadı. Bu konu ile ilgili endişesi vardı. Kendilerini becerikli Siu Lam dövüşçülerinden ve Mançu Hükümeti'nin daha sonraki saldırılarından nasıl koruyabileceklerdi. Geçtiğimiz yıllarda Siu Lam Kung-fu tekniklerinin çoğunda ustalaşmış olan Siu Lam'in bu dövüşçülerinin üstesinden gelmenin zorluğunu biliyordu, şu anda sadece ustaca teknikler üzerinde üstün olduğunu, ancak teoriler hakkında yetersiz olduğunu biliyordu. Sadece eşit tekniklerin, daha güçlü ve genç Siu Lam dövüşçülerinin üstesinden gelemeyeceğinden endişeleniyordu. Onları yenmenin tek yolu, mevcut Siu Lam tekniklerini aşacak yeni bir mücadele sistemi yaratmaktı. Ama ne? Ve nasıl? Bunlar şu anda onu rahatsız eden sorulardı.

 

Şansı, bir tilki ve büyük bir vahşi turna arasında bir kavgaya tanık olmasıydı. Tilki ölümcül bir saldırı başlatmak için bir şans elde etmeyi umuyordu, bir daire içinde turnanın etrafında koştu. Turna, çemberin ortasında kaldı ve tilki ile yüzleşmek için sürekli dönüyordu. Tilki onun pençesine saldırmak için turnanın yanına her geldiğinde, turna tilkinin pençesini kanatlarından biriyle tıkıyordu. Böylece turna kanatlarıyla kendini koruyor ve gagasıyla karşı saldırılarda bulunuyordu. Kurnaz tilki, koşu hızından yararlandı ve pençeleriyle sürpriz saldırılarda bulundu. Bu kavga, Ng Mui'nin gözlemi altında uzun bir süre devam etti. Hangisinin kazandığı önemli değil. Asıl önemli olan  bu olayın, Ng Mui'nin yeni bir savaş sistemi başlatması için ilham kaynağı olmasıydı.

 

 

Yim Wing Tsun

 

Kwangtung Eyaletinin bir memleketi olan Bayan Yim Wing Tsun (Wing Chun), annesinin ölümünden sonra, Siu Lam Manastırı'ndan bir öğrenci olan babası Yim Yee ile birlikte kaldı. Çok erken bir yaşta, Fukien Eyaletinin bir tuz tüccarı olan Bay Leung Bok Chau'ya boğuldu. Yim Yee, Siu Lam Sistemi'nin belirli bir tekniğini öğrendikten sonra, fırsatı oldukça adaleti korumayı başardı ve sonunda bir davaya karıştı. Tutuklanmaktan ziyade, kızı Wing Tsun'la birlikte Szechwan ve Yunnan Eyaletlerinin sınırlarına kadar Tai Leung Dağı'nın eteklerine yerleşerek kaçtı ve soya fasulyesi satarak yeni bir yaşam kurdu.

 

Zaman geçtikçe Wing Tsun zeki, aktif ve oldukça çekici bir genç kız oldu. Cazibesi sorunlarını da beraberinde getirdi.

 

Bölgede kötü davranışlarından dolayı nam salmış Wong soyadlı yerel bir kabdayı vardı. Savaş sanatında yetenekli olması ve bu uzak sınır bölgesinde mahkemenin gücünün çok zayıf olması nedeniyle, yerel halk Wong ile ilgili hiçbir şey yapamazlardı. Wing Tsun'un güzelliğinden etkilenen Wong, Wing Tsun'a evlilik teklifini iletmesi ve reddedilmesi durumunda istediği tarihte Wing tsun ile zorla evleneceğini bildirmesi için birini göndermişti. Wing Tsun güçsüzdü babası da artık yaşlanmıştı. Yani çok sıkıntılılardı. Günden güne bunun için endişeleniyorlardı ve ne yapacaklarını bilmiyorlardı.

 

Bu sırada, Tai Leung Dağı'nın eteklerinde, Beyaz Turna Tapınağı'nda kalan Budist Rahibe Ng Mui, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için ayda birkaç kez köyün pazar yerine giderdi. Yim Yee'nin tezgahından her geçtiğinde, ondan soya fasulyesi alırdı. Bu şekilde tanıştılar. Bir gün her zamanki gibi Yim Yee'nin soya fasulyesi tezgahına geldi. Ama baba ve kızın görünüşünde tuhaf bir şey olduğunu fark etti. Ng Mui'nin ısrarıyla, ona tüm sıkıntılarını anlattılar. Onların itirafı Ng Mui'nin içindeki adalet duygusunu kabarttı. Ng Mui kimliğini açık etmek istemiyordu ayrıca kendisi gibi meşhur bir dövüşçü ile bilinmeyen yerel bir kabadayının dövüşünün adil olmayacağını düşündü.  Wing Tsun'un problemini çözmenin, onu kendi manastırına getirmenin ve ona dövüş sanatını öğretmenin bir yolunu düşündü. Sanatla uğraşmak, babası bir pugilist olduğu için Wing Tsun'a yabancı değildi fakat Wing Tsun şimdiye kadar dövüş sanatını öğrenme ihtiyacı hissetmedi. Bu becerikli öğretmenin kişisel rehberliği altında, kendi bilgeliği ve sıkı çalışması ile , Ng Mui'den üç yıllık bir öğrenim görerek yetkinlik kazanmıştır.

 

Bir gün, Ng Mui. Wing Tsun'a, artık kung-fu sisteminin becerisine sahip olduğunu, babasına geri dönebileceğini ve yerel kabadayı ile ilgili problemini çözebileceğini söyledi. Wing Tsun, Tai Leung Dağı'ndan iner inmez, yerel kabadayı bir kez daha rahatsız etti. Bu kez Wing Tsun, ondan kaçmak yerine ona meydan okudu. Zorba, şaşkın olsa da bu dövüşü memnuniyetle kabul etti, çünkü fiziksel olarak daha güçlüydü ve sonunda Wing Tsun'u yenip onunla evlenecekti. Ancak işler beklendiği gibi çıkmadı. O, Wing Tsun tarafından çaresizce yere serildi ve ona birdaha bulaşmaya asla cesaret edemedi.

 

Wing Tsun, yerel zorbaları yendikten sonra savaş sanatını uygulamaya devam etti. Öte yandan Tai Leung Dağı'nda çok monoton bir hayat sürdüren Ng Mui, hem gezmek hem de ülkeyi daha iyi tanımak için seyahat etmeye karar verdi. İlk olarak, Wing Tsun'u Siu Lam Sistemi'nin emirlerini değersiz kişilerden koruması ve layık olduğunu düşündüğü kişilere bu sanatı öğretmesi konusunda öğütledi.

 

Wing Tsun nihayet nişanlısı Leung Bok Chau ile evlendi ve Ng Mui'den öğrendiği yeni sistemin sanatını ona aktarmayı başardı. Eşi Leung Bok Chau'nun, boş zamanlarında dövüş sanatı ile ilgilendiği, evlenmeden önce bir pugilist olduğu söylendi. Evlendikten sonra Wing Tsun, dövüş sanatları teorileri hakkında kocasına çok şey anlattı. Başlangıçta, kocası Wing Tsun'un kendisine söylediği pek dikkat etmedi, savaş sanatı hakkında bilgi sahibi olduğunu ve Wing Tsun'un  sadece zayıf bir kadın olduğunu düşünerek pek önemsemedi. Fakat daha sonra Wing Tsun, kocasıyla savaşmak için fırsat bulmaya çalıştı ve zamanla onu yenmeyi başardı. Ancak o zaman Leung Bok Chau, karısının zayıf bir genç kadın olmadığını, aksine savaş sanatının becerikli bir ustası olduğunu fark etti. O zamandan beri karısının tekniklerini takdir etti ve sıklıkla onunla savaş sanatını uyguladı. Ayrıca karısının kung-fu sistemini karısının onuruna “Wing Tsun Kuen” olarak adlandırdı.

 

Daha sonra kocası bu sistemi bitkisel ilaçlar hazırlayan Leugn Lan Kwai adında osteolji doktoruna öğretti. Bu doktor da dövüş sanatını bildiğini kimseye söylemedi. Bu sebepten; akrabaları ve yakın arkadaşları dahil hiç kimse onun Wing Tsun Kung - Fu bildiğini bilmiyordu. Bu sır bir grubun saldırısına uğrayan bir dövüşçüye yardım ettiği sırada ortaya çıktı. Fakat o asla bildiği bu sistemle gururlanıp mağrur olmadı. Kendisinden öncekilerin "Wing Tsun Kung Fu'yu değersiz kişilerden koru" prensibini aklından hiç çıkarmadı.

 

 

 

Wong Wah Bo ve Leung Yee Tei

 

Eğer Leung Kwai hiç kimsenin becerilerini hiç tanımamış olsaydı, Wing Tsun Kuen'in tarihini yeniden yazmak gerekirdi. Ama mutlulukla şanslı bir şekilde, yeteneklerini opera grubundaki “kahraman” rolünü oynayan Wong Wah Bo'ya aktardı. O zamanlar, opera gruplarındaki aktörler Çinliler tarafından “Kırmızı Önemin takipçileri” olarak biliniyordu.Wong Wah Bo, bu Red Junk takipçilerinden biri olan ve onun bir öğrenci olarak kabul edildiği Leung Lan Kwai ile karşılaştığı sıradaydı. Leung Lan Kwai asla bir öğrenciyi almayı amaçlamamıştır. Wong Wah Bo'nun dik karakteri ve Leung'a en derinden hitap eden adalet duygusu ve Leung Lan Kwai'den kung-fu öğrenmesine izin verildi.

 

Red Junk takipçilerinin çoğunun savaş sanatını bildiği ortak bir şeydi. Gösterilerinde, onları tanınmaktan koruyan ağır bir yüz makyajı yapmak zorunda kaldılar. O zamanlar, eski Siu Lam Manastırı'nın takipçilerinin birçoğu, Red Junk takipçileri olarak, gerçek kimliklerini Mançu Hükümeti'nden gizli tutacak şekilde gizlenmişlerdi. Bunun iyi bir örneği, Siu Lam Manastırının Beş Büyüklerinden biri olan Budist Üstat Chi Shin idi.

 

Manuu askerleri tarafından Siu Lam Manastırı'nın kuşatmasından kaçan Usta Chi Shin, tutuklanmaktan kaçınmak için Kırmızı Önlüğün aşçısı olarak gizlenmiştir. Ama sır tutmak zordu. Er ya da geç bir adam sonunda güvenilir olduğunu düşündüğü kişilere sırrını açıklar. Usta Chi Shin bir istisna değildi. Kimliği, sonunda adalet duygusuna sahip birkaç Red Junk takipçisine açıklandı. Hükümeti bu “aranan suçlu” nun varlığından haberdar etmediler, aksine, çeşitli tehlikeli olaylarda onu korumaya çalıştılar ve başardılar, çünkü onlar Mançu Hükümeti'nden nefret eden ve gizlice çalıştıkları doğru insanlar arasındaydı. Gizli toplumları örgütleyerek ve yıkıcı eylemler yaparak onu devirmek.Böylece Usta Chi Shin daha sonra kahramanları oldu. Onlara, zamanın geldiği zaman Mançu askerleriyle savaşmaya hazırlanmak için onlara savaş sanatı öğretti, onlara Siu Lam Sistemi öğretti.

 

Usta Chi Shin'in öğrencileri arasında Kırmızı Önemsizler arasında, söz konusu olan Leung Yee Tei'nin adıyla bir tane vardı. Leung Yee Tei opera grubunun bir aktörü değildi, ama bir çöpçü olan Red Junk'un bir denizci, çöpü istenen bir konuma yönlendirmek için uzun bir direği kullanmıştı.

 

Usta Chi Shin tarafından gösterilen tüm tekniklerden en çok hayranlık duyan Leung Yee Tei “uzun kutup teknikleri” idi. Leung Yee Tei için şanslıydı ki, Usta Chi Shin “Altı-Bir-Noktalı Kutup Teknikleri” nin uzmanıydı ve Leung Yee Tei'nin tekniklerde öğretilmeye değer olduğunu düşündü. Şimdi Wong Wah Boh'a geri dönecek olursak, o, Leung Yee Tei'nin polis olduğu Red Junk'taki opera grubunda çalışıyordu. Wong Wah Bo, Leung Yee Tei'nin Altı-buçuk Noktası Uzun Kutuplu Tekniklerini ve Leung Yei Tei'nin Wong Wah Bo'nun Wing Tsun Kuen tekniklerini takdir etti. Böylece ikisinin de ötekilerden öğrenecekleri bir şeylerin yanı sıra birbirlerinden bir şeyler öğrenmeleri gerekiyordu. Bu şekilde tekniklerini değiştirdiler. Sonuç olarak, Leung Yee Tei aynı zamanda Wing Tsun Sisteminin bir ardılı haline geldi ve Wing Tsun Sistemi bu nedenle kendisine bir dizi silah tekniği emdetti - Altı-bir buçuk Nokta Uzun Kutup Tekniği Sekiz Kesim Bıçakları (Bart-Cham-Dao) Teknikleri. Leung Yee Tei ve Wong Wah Bo'nun birbirlerini tekniklerini öğrenmesinde yardımcı olarak, kendi tekniklerini geliştirebileceklerini farkettiklerinde, kendi tekniklerini diğerlerinden öğrendiklerini ekleyerek kendi tekniklerini geliştirebileceklerini fark ettiler. Örneğin, onlar, Wing Tsun Kung-fu kavramlarından bazılarına ekledikleri takdirde, Altı-buçuk Nokta Uzun Kutup Tekniklerini büyük ölçüde geliştirebileceklerini keşfettiler. Daha sonra ona Chi-sau (Arm-clinging) eğitim yolunu eklediler ve bunu yaparak yeni bir eğitimin doğuşunu “Kutup-tutuşturan Alıştırmalar” (Chi-Kwun) aldılar. Dahası, uzun direğin uygulanabilirliğini geliştirmek için, “ellerin portal genişliği” ni düşürdüler ve kutup duruşunun ilerleyen adımlarını boks duruşununkilere değiştirdiler.

 

 

 

 

Chan Wah Shun

 

Wah Chan Para Değiştirici eğitim almamış olmasına rağmen, usta Leung Jan'dan Wing Tsun Kung-fu'yu öğrenmeye, sadece kendi sebat ve kararlılığıyla hızlı bir ilerleme kaydetmiştir. Piyasadaki bir adamdı ve bu yüzden dövüşmeyi seven alt sınıfın insanlarıyla yakın temas halindeydi. Bu ona dövüş sanatında becerilerini geliştirmek için daha fazla fırsat verdi. Çok geçmeden ününü yaydı ve Mançu Hükümeti yetkililerinin kulaklarına ulaştı.

 

Mançus'un iki yüz yıldan fazla bir süredir Çin’e egemen olduğu ve Çin kültürüne kademeli olarak asimile edildiği zamanlardı. Mançu ırkı ile Han ırkı arasındaki engel, Mançular'a karşı ulusal duyguyu azalttığı ve Han ırkının gittikçe daha fazla insanının Ching Hükümeti'nde resmi görevler aldığını gösterdiği gibi, yıkılıyordu. Öte yandan, Mançu'nun Ching Hükümeti, iki yüz yıldan fazla bir süredir Çin’e egemen olduktan ve Çin’in yaşam tarzının çoğundan zevk aldıktan sonra, yolsuzluğa kapıldı. Sonuç olarak, yabancı ülkelerden işgali yıldan yıla artmıştır. Arazi imtiyazları, gümüşün savaş tazminatları, yabancı güçlere, hepsi ülkenin zayıflamasına yol açtı. Ülkenin gücünü geri kazanmanın bir yolu, ordusunu yeniden canlandırmaktı. Mançu güçleri çağrıldıkça “Sekiz Afişlerin Askerleri” nin lansmanı yapıldı. Bu nedenle, Para Değiştirici Vekili, Baş Eğitmenlik görevini Sekizinci Afetlerin Askerleri'ne, bir hayli hayranlık uyandıran ve saygı gören bir göreve almaya davet edildi.

 

Ancak, Leung Jan'in ardılısı olan Para Değiştirici Vahiti, onu Mançu askerlerinin Baş Eğitmeni olmaktan onurlandırmıyordu. O, ustası gibi, kung-fu'yu mesleği olarak değil, amatör bir eğlence olarak kabul etti.

 

Spor salonu için sabit bir alanı yoktu. Bu amaçla bir tane kiraladı. Otuz altı yıl süren kung-fu eğitiminde, kendi oğulları Chan Yu Min'in on altı öğrencisini kabul etti. Oğlu Chan Yu Min bir çocuktu ve ebeveynleri tarafından şımartılıyordu, babasının hoşnutsuzluğuna kadar, yerel çocukluk çeteleriyle çatışmaya girmişti. Bu nedenle babası, kendisine Wing Tsun Sisteminin en gelişmiş becerilerini öğretmekten çekinmiştir, ancak onun yerine, babasını onları damadı için öğretmiştir. Sonuç olarak, Chan Yu Min'in karısı ondan çok daha yetenekliydi ve daha sonra karısından öğrendiği şey babasından öğrenememişti. Bununla birlikte, özellikle bir teknikte, yani, Altı-bir-bir Nokta Uzun Kutup Teknikleri konusunda yetenekliydi. Bu konudaki yetkinliği, “Yedi İlde Dövüş Sanatları Turnuvası” nda gösterdiği “Yedi İldeki Pole Kralı” ünvanını kazanarak, bir anma direğine de layık görüldüğü için teyit edilmiştir. kolunda kalın, “Yedi İl Kutubunun Kralı” başlığıyla kazınmış. Birkaç yıl sonra öğrencileri çekmek için bu direği kendi spor salonunun kapısına koydu.

 

Wah Chan Paraşütü öğrencileri arasında en dikkat çekici olanı, tüm becerilerini öğrenmiş olan ve daha sonra ölünceye kadar yardımcı asistanı olan ikinci öğrencisi Ng Chung So idi.

 

Daha sonraki yıllarda, yetmiş yaşındayken Wah, Yip'in klanlarının atalarının tapınağını zengin bir tüccardan Wing Tsun Kung-fu'yu öğretmek için bir yer olarak kiraladı. Burada on altı yaşında olan ve on altı yaşında olan ve Wing Tsun Sisteminin varis-idaresi olmayı hedefleyen ve Wing Tsun tekniklerini küçük bir gruptan yaymak olan on altıncı ve son öğrenciyi kabul etti. dünyanın tüm bölgelerine kasaba. Ancak, kendisi bunun farkında değildi ve hayatının son aşamalarında, ikinci öğrencisi Ng Chung So'ya, en küçük kung-fu kardeşinin küçük çocuğuna iyi bakmasını hatırlattı.

 

Wah Chan'ın Para Değiştiricisi'nin ölümünden sonra, Çin'deki ayaklanmalara denk gelen bir dönem olan Wing Tsun'un gelişiminin bir düşüş dönemi vardı. Bu dönemde, kendi işlerini düşünmek için çok fazla hevesli olmayan öğrencileri yoktu. Kanat Tsun Sistemini tanıtmak, tekniklerini sonraki nesle aktarmanın en az niyeti vardı.

 

Bu görev, Yip clasmen'in atalarının tapınağında benimsediği son kabul edilen öğrencisi Yip'in omuzlarına yaslanmış görünüyordu. Yip, elli altı yıl öncesine kadar Wing Tsun'un rönesansa başlamasına kadar değildi. Wing Tsun Sisteminin geliştirilmesini teşvik etti ve altın çağa getirdi.

 

Sonunda, rakipsiz Tsun Ustası Büyük Ustası oldu. Onun adı, öncülerinden daha büyük, dövüş sanatları çemberinin tüm insanları tarafından biliniyordu. Şöhreti, onun gayretiyle ve öğrencilerinin yardımıyla zor kazanılmıştı. Wing Tsun'un Büyük Ustası Yip Man idi.

 

 

 

Leung Jan ve öğrencileri

 

 

Leung Jan, “Wing Tsun Kralı”

 

Gelişmiş bir çağda Leung Yee Tei, Wing Tsun Kuen - boks teknikleri ve kutup teknikleri vb. Sanatını, Güney Çin'in dört ünlü Kwangtung Eyaleti'nden biri olan Fatshan'ın ünlü doktoru Leung Jan'e aktardı.

 

Pearl Nehri yakınlarındaki birçok işlek seyahat güzergahının birleştiği yerde yer alan Fatshan, hükümet yetkililerinin, zengin tüccarların, işçilerin ve ortakların bir araya geldiği bir yer olan, yoğun nüfuslu ünlü bir ticaret merkezidir. Orada bitkisel bir eczane sahibi olan Leung Jan iyi kültürlü, nazik ve kibar olmak üzere iyi bir ailede yetiştirildi. Fat Sang'taki “Chopstick Street” deki Jan Sang Eczanesi'ni tutmanın yanı sıra, Fatshan sakinlerine sağlık hizmetleri de verdi. Mesleğinde yetenekliydi ve aslında gelişiyordu. Boş zamanlarında edebiyatı ve şaşırtıcı bir şekilde dövüş sanatını çok severdi. Bununla birlikte, savaş sanatında, akıl hocası seçimiyle ilgili özel bir şeydi. Ayrıca, sert ve güçlü görünen “uzun köprüler” ve “geniş duruşlar” dan hoşlanmadı. Fiziksel güç ve acımasız gücü vurgulayan sistemler onun beğenisine değildi. Ne de iyi görünümlü, zarif ama pratik olmayan hareketlerden oluşanlardı. Öğrenmek istediği şey, basit görünümünün kapağı altında pratik beceri ve bilge uygulama konusunda ısrar eden bir sistemdi.

 

İdeal eğitmenini ve ideal sistemi beklerken yıllar geçti, sonunda Leung Yee Tei ile tanıştığında ve onunla Wing Tsun Sistemi'ni öğrendiğinde şansı geldi.

 

Yakında Leung Jan'ın yeteneği ona “Wing Tsun'un Kung-Fu Kralı” ünvanını kazandırdı.Şöhreti ona birçok zorluk getirdi. Hırslı insanlar onun ismini savunmaya zorladı, ama hepsi çabucak yenildi. İnsanlar ismini her duyduğunda, hepsi “Tsun Kung-fu Kralı Tsun” unvanını ve tüm meydan okuyucuları yendiğinde olayları hatırlarlar. Günümüzde, eski kuşaktan insanlar hala büyük bir coşkuyla kendi sömürülerini konuşuyorlar.

 

“Tahta adamı Wah”, Leung Tsun ve “Para değiştirici”

 

Leung Jan, Wing Tsun Kung-fu'yu mesleği olarak öğretmeyi kabul etmedi, ancak dövüş sanatına olan ilgisi, iki oğlu Leung Tsun ve Leung Bik de dahil olmak üzere birkaç öğrenciyi kabul etmeye çağırdı. Her gün eczanesinin kapanışından sonra her gün Wing Tsun Kung-Fu'ya ders verdi.

 

Öğrencileri arasında “Tahta Adamı Vahiy” takma adı vardı. Takma ismini kazandı çünkü ahşap kadar sert olan bir çift güçlü koluna sahipti ve sık sık ahşap kuklaların kalın kollarını uygulamalarda kırıyordu. Her akşam, Jan Sang Eczanesi'nin kapanmasından sonra, hocaları Leung Jan'ın rehberliğinde, ortak öğrencileriyle Wing Tsun tekniklerini uyguladı.

 

Leung Jan'ın eczanesinin yanında, sahibinin Chan Wah Shun olduğu bir para değiştirici durak vardı. İnsanlar ona “Para Değiştirici” diyordu. Kung-fu öğrenmek için bir özlemi vardı ve ünlü bir kung-fu ustasını takip etmeye kararlıydı. Onun duruşu uzun zamandan beri hayranlık duyduğu davranışları ve kung-fu yetenekleri olan Leung Jan'in eczanesine komşu olduğu için, Leung Jan'ı onun müridi olarak kabul etmesini istemek için sabırsızlanıyordu. Ancak Leung Jan'ın ünlü bir ailenin saygın bir beyefendisi olduğu ve aynı zamanda bir dükkan sahibi olduğu gerçeğinden dolayı, Wah Chan Para Changer böyle bir istekte bulunduğunu düşünmüştü. Ayrıca, Leung Jan'in onu kabul edip etmeyeceğini bilmiyordu. Her neyse, kung-fu'yu ve Leung Jan'a olan saygısını öğrenmeye kararlılığı ona çok umut verdi.

 

Her gün, iş bittiğinde ve sokaklar sessizken, Wah Chan Paraşütçü, Leung Jan'in kung-fu'yu izlemek için kapıdaki çatlağı gözetlemek için, Leung Jan'ın ayrıcılığının kapısına ayak basmak için kullanılırdı. Bay Leung Jan onun idolü oldu. Leung Jan'ın elindeki her hareket dikkatle incelendi ve üzerinde derin bir etki yaptı. Gün geçtikçe kung-fu öğrenme hevesleri daha da güçlendi.

 

Yani bir gün, onun isteğini yerine getirmenin zamanı geldiğini düşündü. Tüm cesaretini topladı ve Leung Jan'la konuştu. Leung Jan, istemiş olduğu gibi isteğini nazik sözlerle reddetti. Bu onu doğal olarak hayal kırıklığına uğrattı, ama umutsuz hissetmedi. Onun dileğini yerine getirmenin başka bir yolunu düşündü.

 

Bir gün, Leung Jan dışarıdayken, Ahşap Adamı Leung Jan'ın eczanesine güçlü bir adam getirdi, sadece yaşlı oğlu Leung Tsun oradaydı. Yabancının aslında kapıdaki çatlaktan gözetleme yaparak Wing Tsun Kung-fu'yu öğrenmesi olan Wah Chan Para Changer olduğu ortaya çıktı. Eczanenin arkasında üstünlük duygusu hakim oldu. Bu yüzden Leung Tsun, yasadışı dersleri aracılığıyla ne kadar öğrendiğini test etmek için davetsiz misafirle bir mücadele uygulamasının yapılmasını önerdi.

 

Leung Tsun, ortak öğrencisi Wah the Money Changer olarak hiç işe yaramadı. Arms-Clinging'in ilk temasında, The Money Changer, bir keresinde rakibinin beklenildiği kadar güçlü ve yetenekli olmadığını hissetti. Yanlışlıkla Wah the Money Changer, Leung Tsun'da bir avuç başlattı. Öyle ki, Leung Tsun, babasının Leung Jan'in çok değerli sandalyesine çaresizce düştü ve bacaklarından birini kırdı. Bu ilk etapta hepsini şaşırttı ve ikincisi, Leung Jan tarafından değerli koltuğunu kırdığı için cezalandırılması gerektiğinde onları endişelendirdi. Bu yüzden hızlıca sandalyeye verilen zararı gizlemeye çalıştılar.

 

Money Changer'ın Leung Jan'in öğrencisi olarak son evlat edinmesini isteyin.

 

O gece, Leung Jan eczanesine döndüğünde, her zamanki gibi, yemeğinden sonra kendini sevdiği koltukta dinlemeye çalıştı. Sürpriz için koltuk bir tarafa çöktü ve neredeyse yere düştü. Konuya soruşturma üzerine Leung Jan, onun yabancısı ve dövüş pratiğinin ziyaretinin tüm detaylarını büyük oğlu tarafından bilgilendirildi.

 

Leung Jan, bu raporu dinledikten sonra, öğrencisi Wah the Wooden Man'ı çağırdı ve özellikle Para Changer'ın arkadaşı Para Changer'a kung-fu'yu nasıl satın aldığı ve Para Değiştirici'nin gözlerden uzak bir şekilde gözetleme yoluyla nasıl çalıştığını sordu. Onu izlemek için onun kapı çatlak eczane iş kapanışından sonra her gün Wing Tsun Kung-fu öğretmek. Leung Jan daha sonra hemen tahta adamı Wah'a arkadaşını yollamasını istedi.Öyleyse, öğrencisi Wah, birisinin eğitmeninin izni olmadan kung-fu'ya başkalarına öğretmenin yanlış olduğunu hatırladı.

 

Usta Leung Jan'ın bunun için onu cezalandırabileceğini düşünen Tahta Adam, arkadaşının Efendisini görmesini istemek yerine kendi memleketine kaçmasını söyledi.

 

Wah, Tahta Adam arkadaşıyla geri dönmediğinde, Leung Jan bunun nedenini sordu.Duyduğunda, öğrencisinin onu yanlış anladığını fark etti. Daha sonra öğrencisine, Wing Chun Kung-fu'da arkadaşının ne kadar bilgi edinmiş olduğunu ve ne kadar yetenekli olduğunu görmek istediğini söyledi. Tahta Adamı Vur, bunu duymaktan çok keyif aldı, arkadaşına koşup hemen geri getirdi. Bu genç adamı izledikten sonra, Leung Jan onu hemen öğrencisi olarak kabul etti.